O zespole

TRIO HARMONIJEK USTNYCH CON BRIO

trio_con_brio_mOficjalną datą powstania tria jest rok 1970. W tym to roku trio rozpoczęło regularne nagrania w studio Radia Opole. Pod koniec lat 70-tych i w latach 80-tych trio nagrywało również w radiu w Lipsku i Berlinie. Uwzględniając wszystkie nagrania trio posiada około 9 godzin nagranej archiwalnie muzyki. Muzyki o różnym charakterze, nagranej przez samo trio i z różnymi zespołami muzycznymi.

W ciągu 43 lat swojego istnienia trzykrotnie zmieniał się skład osobowy tria. Jednak rodzaj muzyki i polska szkoła gry na tych instrumentach nie zmieniały swojego charakteru. Wcześniej w zespole grali również Antoni Krzyk na harmonijce basowej oraz Zdzisław Kuniniec na harmonijce akordowej.

Trio CON BRIO jest pięciokrotnym laureatem światowych konkursów gry na harmonijce ustnej. Członkowie zespołu są jurorami festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych.

Aktualny skład zespołu

z_zgraja_mZygmunt ZGRAJA

Mysłowiczanin, autor opracowań muzycznych na harmonijkę ustną, kompozytor. Założyciel i lider Tria Harmonijek Ustnych „Con Brio”. Występował w duetach z kilkoma instrumentalistami. Zaczął grać na harmonijce ustnej od 14 roku życia.

Juror festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych. Gra na harmonijkach melodyjnych.

 

j_zajac_mJanusz ZAJĄC

Mysłowiczanin. Wspólnie z Zygmuntem Zgrają opracowuje repertuar tria. Juror festiwali i konkursów gry na harmonijkach ustnych. Gra na harmonijce basowej.

 

 

robert_kier_mRobert KIER

Najmłodszy stażem członek zespołu.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Bardzo często w nowych opracowaniach tria, zmienia harmonijkę akordową na akordeon.

Wejście w skład zespołu Roberta grającego na harmonijce akordowej, a zarazem absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu, skłoniło zespół do poszukiwania nowych brzmień przy wykorzystaniu w swoich nowych aranżacjach muzycznych również akordeonu.

Dotychczasowa dyskografia tria:

  • wydawnictwo fonograficzne „Polskie Nagrania”, dwie płyty analogowe z nagraniami solowymi Zygmunta Zgrai oraz tria Con Brio, akompaniuje orkiestra rozrywkowa,
  • wydawnictwo „Tomy”, rok 1991 , płyta kompaktowa „W świetle księżyca”, nagrania tria,
  • wydawnictwo „Hohner”, rok 1996, płyta kompaktowa „Das Konzert Trio” wraz z albumem partytur nagranych tematów muzyki klasycznej w opracowaniu Zygmunta Zgrai i muzyków tria,
  • wydawnictwo Radio Opole, rok 1996, płyta kompaktowa „Trio Con Brio”,
  • rok 1998, w Szwajcarii wydano płytę kompaktową „Con Brio i Orkiestra”,
  • rok 2000, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej tria wznowiono wydanie nagranej w 1996 r. płyty w Studio Radia Opole,
  • rok 2006, wydano płytę „No Limit” , wydawnictwo „Jan-zaj”.
  • rok 2010, solowe nagrania Zygmunta Zgrai z różnymi ork. radiowymi, wydawnictwo Radio Opole.

Con Brio występowało wielokrotnie przed kamerami telewizji polskiej. Ma za sobą także występy w telewizji niemieckiej i szwedzkiej. Swój program prezentowało publiczności: Austrii, Czech, Słowacji, Francji, Holandii, Mongolii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, USA i Węgier.

Trio występowało również w najznakomitszych świątyniach Polski i Niemiec w ramach koncertów towarzyszących Międzynarodowym Festiwalom Muzyki Organowej, gdzie ze swym programem był wielką atrakcją entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność.

Zespół koncertuje również z polskimi orkiestrami symfonicznymi. Aranżacje dla tria i orkiestry symfonicznej opracował Zygmunt Zgraja, który przy okazji takich koncertów, prezentuje również możliwości harmonijki ustnej jako solista z towarzyszeniem orkiestry.

W maju 1993 roku trio odnotowało wielki sukces, występując z samodzielnym recitalem w prestiżowym, polskim Festiwalu Muzyki Kameralnej, organizowanym co roku w historycznym zamku w Łańcucie.

W roku 2000, jako reprezentant Śląska, zespół przedstawił swój program artystyczny na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze.

Za wielki zaszczyt trio uważa również swój dwukrotny udział w koncertach galowych Światowych Konkursów Gry na Harmonijkach Ustnych odbywających się w Trossingen (Niemcy). Byli pierwszymi Polakami, których do takich koncertów zaproszono.

Członkowie tria biorą udział w pracach jury międzynarodowych i krajowych konkursów poświęconych grze na harmonijkach ustnych.

Ważniejsze wyróżnienia artystyczne tria:

  •  1977 r. Rotterdam (Holandia) – II miejsce, Międzynarodowy Festiwal Gry na Harmonijkach Ustnych,
  • 1986 r. Innsbruck (Austria) – I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Zespołów Akordeonowych i Harmonijek Ustnych,
  • 1988 r. Helmond (Holandia) II miejsce, Międzynarodowy Festiwal Gry na Harmonijkach Ustnych,
  • 1989 r. Innsbruck (Austria) – I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Zespołów Akordeonowych i Harmonijek Ustnych,
  • 1991 r. Detroit (USA) – I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gry na Harmonijkach Ustnych.

Na repertuar tria składają się: transkrypcje tematów wielkich mistrzów muzyki klasycznej, popularne tematy muzyki rozrywkowej i tanecznej, melodie ludowe wielu krajów świata, szanty oraz instrumentalne wersje kolęd i melodii bożonarodzeniowych polskich i innych krajów.